Ние, българите, имаме основание да се гордеем с литературната ни традиция, развита благодарение на талантливите ни поети и писатели, сътворили шедьоври, признати в цял свят. Тези талантливи личности са оставили незаличима следа в българската култура, която има с какво да обогати световната. Тук ще припомним факти от живота и творчеството на част от класиците на българската литература.
Иван Вазов, роден през 1850 г. в град Сопот, е определян като патриарха на българската литература. Неговият роман „Под игото” заема видно място в българската литература и се счита за първия български роман. В него са разкрити националният дух и стремежа на българския народ към свободата – висша ценност в епохата на Възраждането.
Вазов започва да работи над творбата, докато е емигрант в Одеса, като желанието му било да създаден роман, подобен на “Клетниците” на Виктор Юго.
Интересен факт е, че първото самостоятелно издание на романа, като отделна книга, не се появява в България, а в чужбина. Той излиза в Англия, в поредицата „Международна библиотека“ на лондонското издателство „Хайнеман“.
Христо Ботев – поетът революционер, е роден през 1848 г. в град Калофер. Въпреки че е живял само 28 години, Ботев остава вечен герой в българската история и литература. Поетическото му наследство включва 20 в стихотворения като 16 от тях са отпечатани в единствената стихосбирка, излязла приживе на поета – през 1875 година. Тя е съвместен сборник на Ботев и Стефан Стамболов и носи заглавието “Песни и стихотворения от Ботьова и Стамболова”.
Някои от най-известните му творби са “Хаджи Димитър”, “На прощаване в 1868 г.”, “Майце си”, „Обесването на Васил Левски“ и др.
Елисавета Багряна – първата дама на българската поезия, е родена през 1893 г. в град София. Тя заема особено място в българската литература като първата поетеса, получила широко признание. Нейните стихове са известни със своята емоционална дълбочина и трогателни размисли върху темите за любовта, живота, идентичността и вътрешната свобода.
Поетесата е имала е силна страст към астрономията и астрологията. Рисувала е съзвездия и фазите на луната.
Твърди се, че по-младата Елисавета отмъква мъжа на друга именита българска поетеса – Дора Габе, като двамата с него заминават за Париж.
Някои от най-известните й произведения са “Вик”, “Амазонка”, “Сън”, „Потомка“ и др.
Елин Пелин (Димитър Иванов Стоянов) – певецът на българското село, е роден през 1877 г. в село Байлово.
Писателят има още 11 братя и сестри, а в чест на него е кръстен град Елин Пелин, който се намира в близост до родното му село. В Антарктика има морски нос, който също носи името на писателя.
Елин Пелин майсторски обрисува обичаите, традициите, бита и предизвикателствата, пред които са изправени селяните в края на 19. и началото на 20. век.
Негови известни творби са разказите “Косачи”, “По жътва”, повестта “Гераците” и първият български фантастичен роман за деца “Ян Бибиян”, който се състои от две части – „Ян Бибиян. Невероятни приключения на едно хлапе“ и „Ян Бибиян на Луната”.
Алеко Константинов с псевдоним Щастливеца е роден през 1863 г. в град Свищов. Известен е със своите сатирични творби и пътеписи (“До Чикаго и назад”).
Най-известният му роман “Бай Ганьо” е брилянтна сатира, която осмива част от българското общество и неговите стремежи в началото на 20. век.
Писателят обожава да пътешества из света. Той участва в международни изложения в Париж, Прага и Чикаго, на които търси различни добри примери от американската и европейската култура, за да ги приложи у дома. Именно от тези негови визити той черпи идеи и вдъхновение за най-емблематичните си произведения. Неговите творби съдържат хумористична критика към нашите типични балкански черти, но въпреки това той не спира да вярва в българите и да работи за родината си.
Има още редица български писатели, които са оставили ярки и вечни следи както в родната, така и в световната литература.
Да познаваме нашите таланти е важно не само за подготовката за матура и външно оценяване, а и за общата ни култура и желанието да почитаме и съхраняваме българската памет.