Прегарянето /бърнаут/ е състояние на психическо, физическо или емоционално изтощение. Това се случва, когато учениците са изправени пред постоянен стрес или чувство на неудовлетвореност – без време за отпускане и презареждане.
Ден, пълен с училищни задачи, извънкласни занимания, домашни, е като емоционално влакче в увеселителен парк. Освен това и социалният натиск, пред който са изправени учениците, оказва съществено влиянии върху емоционалното им състояние.
Ако нямат време за презареждане, постоянният стрес се превръща в безпокойство, а безпокойството, поддържано дълго време, преминава в своята крайна фаза – в прегаряне. Изтощението винаги повлиява изпълнението на определени задачи, което често засяга мотивацията и интереса на детето към учебния процес като цяло.
Кои ученици са най-податливи на бърнаут?
Деца, които имат нетипичен стил на учене
За част от учениците е необходимо да работят повече или по-дълго от своите връстници, за да постигнат подобни резултати. Те могат да получат допълнителни инструкции или упражнения към вече пълните си графици.
Децата, които се справят с дефицит на внимание, сензорна интеграция, диспраксия (увреждане или незрялост на организма, засягащо моториката и двигателните функции на тялото) и др., трябва да работят усилено само за да могат да се съсредоточат.
Талантливите деца
Техните перфекционистични тенденции, съчетани с асинхронно развитие – неравномерно интелектуално, физическо и емоционално развитие, могат да предизвикат бързо емоционално и психическо претоварване, които от своя страна увеличават интензивността на прегарянето.
Освен това очакванията към учениците с изявени дарби естествено са по-големи от страна на родители и учители. Това допълнително внася напрежение и е в основата на състояния на пълно изтощение.
Деца, чиито родители са в състояние на бърнаут
Опитът от прегаряне се споделя най-вече между юноши и родители от един и същи пол, т.е. между дъщери и майки и между синове и бащи. Според проучването родителят от същия пол функционира като модел за подражание за развитието на бърнаут.
Друг важен фактор са финансовите притеснения, които могат да окажат голямо влияние върху прегарянето. Колкото по-големи са финансовите притеснения на семейството, толкова по-високо е нивото на прегаряне, показват проучвания.
Симптоми на прегаряне при учениците
- Чувстват се безразлични към работата, учителите, съучениците, родителите и цялостното училищно преживяване
- Откъсват се от любимите си дейности
- Изпитват чувство на страх от ходенето на училище, участието в клубове или други дейности, които доскоро са им носели радост и удовлетворение
- Изпитват по-чести пристъпи на тревожност или паника
- Наблюдава се промяна в навиците им за сън и хранене
- Чувстват се претоварени или безпомощни от малки неуспехи
- Наблюдават се повече главоболия, храносмилателни проблеми или други физически заболявания
- Отдръпват се от приятели и семейство
- Липсва им мотивация до такава степен, че не са в състояние да изпълняват домакински задължения, обикновени училищни задачи или социални задължения
- Изпитват чувство на безполезност, безнадеждност или песимизъм за бъдещето си
Учениците могат да изпитват много от тези признаци или само няколко. Но ако има доказателства за прегаряне, няма нужда да се отчайвате. Всички ние сме силно адаптивни същества, особено децата и подрастващите. Ето няколко начина да помогнете на учениците да се заредят с енергия и да преодолеят прегарянето.
Помощ за справяне с прегарянето
Няколко начина, по които можете да помогнете на детето си да преодолее прегарянето:
- Обърнете се към ценните за детето неща. Опитайте се да се уверите, че училищната работа има приложения в реалния свят, които изглеждат смислени за ученика.
- Дайте му известна автономия по отношение на графика, за да знае, че има свобода на избор и самостоятелност в своите ежедневни дейности.
- Насърчавайте учениците да четат художествена литература (класическа или съвремнна), за да останат на едно място за по-дълго време, което ще ги подпомогне да се свържат със себе си, да се докоснат до красотата на езика и до свят, който ще ги обогати душевно, без да се налага да тичат насам-натам.
- Потвърдете чувствата им и им дайте пространство и подкрепа, за да обсъдят своето безпокойство.
- Споделяйте дейности, базирани на концентрацията и вниманието (настолни игри, игра на карти, шах).
- Мотивирайте ги да стоят по-дълго време далеч от екрани и устройства. Нека да излизат навън: чистият въздух, природата, зеленината, морските пейзажи могат да направят чудеса за претоварената нервна система.
- Осигурете на учениците почивен ден от училище за презареждане. Този ден е една прекрасна възможност за забавление и разпускане – най-доброто лекарство срещу прегаряне.
- Ако не спортуват, нека се запишат на някакъв вид спорт. Всяка физическа активност връща тонуса, подпомага разтоварването на напрежението и повлиява увереността в себе си положително.
- Мотивирайте ги да се включат в творчески проекти като работилница за изработване на кукли или арт студио.